Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD ang. age ralated macular degeneration) stanowi jedną z trudniejszych do leczenia chorób narządu wzroku. Z tego względu kluczowe jest wykrycie wczesnych stadiów schorzenia, by możliwie szybko podjąć kroki, mające na celu zapobieżenie późniejszej utracie wzroku. O wczesnym etapie AMD świadczy obecność druz podsiatkówkowych. Z tego względu pacjenci po pięćdziesiątym roku życia powinni regularnie badać wzrok, ponieważ zwyrodnienie plamki żółtej dotyka aż 30% osób starszych po siedemdziesiątym roku życia, w efekcie braku podjęcia leczenia.

Rozpoznanie

Prosta diagnostyka okulistyczna jest wystarczająca, aby stwierdzić, czy charakterystyczny markery chorobowe zaczęły się już w oku pojawiać i należy podjąć żółta plamka leczenie. Na tym etapie leczeniem zalecanym jest określona dieta i suplementacja. Na późniejszych, bardziej zaawansowanych etapach schorzenia, najczęściej stosowanym leczeniem jest iniekcja doszklistkowa z użyciem odpowiednich preparatów, wstrzykiwanych w głąb oka, lub laseroterapia, wykorzystująca Laser 2RT, a także zabiegi chirurgiczne w bardziej skomplikowanych przypadkach. Leczenie AMD może zatrzymać postępy utraty wzroku, lecz nie jest możliwe, w większości wypadków, odzyskanie wzroku i wyleczenie wady już powstałej.

Natura oka

Jeśli w gabinecie okulistycznym lekarz zdiagnozuje AMD, wtedy niezbędne jest żółta plamka leczenie. Jego efekty są zależne od fazy zaawansowania schorzenia i od czasu, w jakim pacjent zdecyduje się podjąć leczenie. Mimo iż zalecane jest natychmiastowe umówienie się na zabieg, aby uniknąć utraty wzroku i postępującej degradacji plamki żółtej, to jednak wielu pacjentów obawia się operacji, przeprowadzanej na oku, podczas gdy oni sami są w pełni świadomi (zabiegi odbywają się wyłącznie przy znieczuleniu miejscowym). Profesjonalny okulista powinien w takim wypadku przeprowadzić z pacjentem rozmowę, podczas której szczegółowo opisze zabieg, aby wyeliminować wszelkie możliwe obawy i zwiększyć poczucie komfortu pacjenta i zmobilizować go tym samym do podjęcia leczenia niezbędnego dla jego zdrowia.