Gdy planujemy wyjazd na urlop, szukamy noclegu, kierując się przede wszystkim jego ceną i standardem. Sprawdzamy, co oferują właściciele hoteli czy pensjonatów oraz porównujemy ceny i warunki. Tymczasem na całym świecie powstaje coraz więcej niezwykle nowoczesnych miejsc, które nie tylko są ładne, czyste i estetyczne, ale wręcz myślą i działają przez cały czas, ułatwiając i umilając gościom pobyt. Są to tzw. inteligentne hotele.

Co to jest inteligentny hotel?

Wiele osób pewnie zdziwi się, słysząc po raz pierwszy tę nazwę. Warto jednak zapoznać się z tematem, ponieważ tego typu miejsca noclegowe dostępne są już – co prawda z bardzo małej ilości – także w Polsce, a ich liczba z roku na rok będzie stale rosnąć. Inteligentny hotel wyposażony jest w różnego rodzaju urządzenia, pozwalające gościom na szybką i samodzielną obsługę. Dzięki panelom dotykowym można się więc bez udziału recepcji samemu zameldować i wymeldować z pokoju. Wszystko jest tu skonstruowane w maksymalnie funkcjonalny sposób, z wykorzystaniem najnowszych technologii. Również sama aranżacja wnętrza może zrobić ogromne wrażenie. Nad designem często pracuje sztab profesjonalistów.

iPad – urządzenie, w które warto zainwestować

W niektórych światowych metropoliach prawie każdy inteligentny hotel wyposażony jest w iPady, przeznaczone do korzystania przez gości. Urządzenie to pozwala dowodzić całym pokojem – zmienić panującą w nim temperaturę, odsłonić lub zasłonić okno, zgasić światło, wyłączyć telewizor. Te same czynności każdy gość wykonać może po prostu za pomocą odpowiednich przycisków, znajdujących się w pokoju. Możliwości, jakie daje inteligentny hotel jest oczywiście dużo więcej – każdy z nich posiada swoje indywidualne opcje.

Czy warto tworzyć inteligentne hotele?

Wiele osób zastanawia się pewnie, po co właściwie takie funkcje w hotelu, skoro przecież każdą z tych rzeczy wykonać może zamiast urządzenia człowiek. Świat stale się rozwija, niemal każdego dnia dostajemy kolejną porcję nowinek technicznych, wszystko zmierza ku temu, by ludziom żyło się jak najprościej, najwygodniej. Jeśli na co dzień nie mamy takich możliwości, ciekawym doświadczeniem będzie na pewno skorzystanie z nich choć przez kilka dni podczas wyjazdu na wczasy.