Dbanie o zęby powinno zacząć się od najmłodszych lat. Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli interesuje Cię odpowiedź na to pytanie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Profilaktyka od najmłodszych lat

Od najmłodszych lat powinniśmy przyzwyczajać dzieci do dbania o zęby – informuje dentysta z Bytomia. Dzięki temu w późniejszym czasie będą cieszyć się pięknym uśmiechem, unikną również próchnicy, która może powodować wiele bólu. Za jej rozwój odpowiedzialne są bakterie. Z uwagi na to powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne pasty i płyny do higieny jamy ustnej dla dzieci. Są one zazwyczaj bardziej łagodne niż te przeznaczone dla dorosłych. Jednak nie ma to wpływu na ich skuteczność. Ważna jest regularność. Nie powinniśmy obawiać się niechęci do mycia zębów ze strony dziecka. Wystarczy, że kupimy mu ciekawą szczoteczkę, którą samo wybierze. Dobrą zachęta mogą być również preparaty do zębów o smaku owoców lub gumy balonowej. Większość maluchów unika miętowych, ponieważ są one dla nich zbyt intensywne. Powinniśmy pamiętać o tym przy wyborze odpowiednich produktów.

Dbanie o zęby powinno kojarzyć się dzieciom z zabawą

Codzienna higiena jamy ustnej powinna być jak najlepszą zabawą. Dzięki temu dzieci będą chętnie o to dbać. Jednak jak już pojawią się jakiekolwiek objawy próchnicy, powinniśmy jak najszybciej udać się do stomatologa. Wcześnie rozpoczęte leczenie będzie dużo mniej bolesne i przyniesie lepsze efekty. Unikniemy usuwania dużej części zęba. Dzięki temu uzębienie na dłużej pozostanie mocne. Częstym problemem jest również nierówne zgryz. W tym przypadku naprawę powinniśmy zacząć już po pojawieniu się zębów stałych. Dużo łatwiej i szybciej możemy wtedy naprostować poszczególne obszary. W wielu przypadkach nie ma wtedy potrzeby zakładania aparatu stałego. O wiele lepszym i wygodniejszym sposobem będą te wkładane na noc i w czasie wolnym. Kilka godzin codziennego noszenia może dać bardzo duże i szybkie efekty. Jednak kluczowy jest wybór odpowiedniego stomatologa. To on dopasuje odpowiednio metodę i czas leczenia. Od tego zależy jak szybko pojawią się efekty. Jeśli chodzi o kwestię jaką jest dobry dentysta Bytom oferuje nam duży wybór świetnych specjalistów. Dzięki temu możemy wybrać gabinet, który jest w naszej okolicy. Jednak nigdy nie powinniśmy kierować się ceną.