Automatyka budynkowa, nazywana potocznie domem inteligentnym, znajduje coraz szersze zastosowanie w nowoczesnych obiektach hotelowych. Najczęściej stosowanymi rozwiązaniami są tutaj systemy zarządzania ogrzewaniem i klimatyzacją oraz systemy sterowania oświetleniem i nawadnianiem. Jeśli interesuje Cię ta tematyka, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.

Czemu tak wielu hotelarzy stawia na inteligentny hotel?

Tak wyposażony inteligentny hotel pozwala na uzyskanie szeregu korzyści: od zwiększenia komfortu i poziomu zadowolenia gości hotelowych, poprzez poprawę ich bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa powierzonego mienia, kończąc na zwiększeniu efektywności kosztowej i łatwości zarządzania hotelem.

Systemy zarządzania ogrzewaniem i klimatyzacją – co warto o nich wiedzieć?

Najwcześniej stosowaną i najpopularniejszą obecnie grupą urządzeń z obszaru automatyki budynkowej stanowią SYSTEMY ZARZĄDZANIA OGRZEWANIEM I KLIMATYZACJĄ co wynika z faktu, iż wpływają one zarówno na poprawę komfortu, odczuwanego przez gości hotelowych, jak i na optymalizację kosztów utrzymania hotelu. Stanowią one także element szeroko rozumianego systemu bezpieczeństwa hotelu. Z oczywistych powodów, na podstawowe komponenty systemu, składają się urządzenia pomiaru temperatury wewnątrz i na zewnątrz obiektów oraz urządzenia sterujące systemami grzewczymi i wentylacyjnymi, zgodnie z parametrami zadanymi w centrali zarządzającej.

Jakie zalety ma to rozwiązanie?

Obecnie systemy sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją istotnie poszerzają swoją funkcjonalność czego przykładem jest możliwość zarządzania siłowniki okien, w celu ich otwierania i zamykania. Dzięki temu klimatyzacja nawiewowa zostaje uzupełniona o naturalną wentylację pomieszczeń. Jednocześnie, dla celów bezpieczeństwa, systemy sterowania oknami łączone są z systemami sygnalizacji włamania i napadu, by w przypadku próby wtargnięcia osób nieupoważnionych, skutecznie zaalarmować służby ochrony obiektu. Jednocześnie, w celu zabezpieczenia przed zalaniem, systemy wentylacyjne zintegrowane są z zabudowanymi stacjami pogodowymi w celu zamknięcia okien w przypadku opadów deszczu. Systemy sterowania siłownikami okien integruje się także z systemami przeciwpożarowymi, co pozwala na ograniczenie ilości powietrza i przeciwdziałanie w ten sposób rozwoju pożaru. Pomimo wielu lat stosowania automatyki w celu zarządzania ogrzewaniem i klimatyzacją, wydaje się, iż ma ona jeszcze ogromny potencjał rozwoju, w tym w obszarze infrastruktury hotelowej. Dzięki tej dziedzinie możesz stworzyć inteligentny hotel.