Idealny sposób zarządzania projektem nie istnieje, ponieważ najważniejszy jest oczywiście czynnik ludzki. Nikt nie jest w stanie przecenić zdolności ludzi, którzy zdobywali umiejętności na uczelniach i w pracy w wielkich firmach polskich i międzynarodowych. Jednak jeśli wesprzeć się metodologiami, które dodatkowo zostały przełożone na język komputerowy, to JIRA jest tego najlepszym przykładem.

JIRA – system, który chętnie wybierany przez przedsiębiorców

Razem z JIRA zarządzanie projektem stanie się wymarzonym i łatwym zadaniem, które sprawi, że ludzie będą chcieli pracować. Co jest najlepszego w JIRA? To, że jest taka łatwa przy obsługiwaniu. Jest całkiem dobrze zaprojektowana i korzysta z pomysłów wielu architektów i programistów, którzy chcieli stworzyć idealne narzędzie do pracy dla osób, które nie są aż tak biegłe w języku IT. Najczęstsze wykorzystanie JIRA to do rozwiązywania problemów, jakie ludzie mają w związku z komputerem lub systemami, na których pracują. Pracownicy tworzą w JIRA tzw. bilet, zadanie, w którym dokładnie opisują problem, wtedy manager przypisuje dane zadanie do wykonania konkretnemu pracownikowi i wyznacza mu limit czasu na wykonanie. Jeśli się spóźni, to szef od razu będzie wiedział, gdzie ktoś nie wywiązał się z zadania i gdzie potrzebna jest interwencja. JIRA powoduje, że wszystko jest transparentne w firmie i nic się nie ukryje, dlatego lenie nie są fanami JIRA, bo nie mogą już tak łatwo ukryć swojego nieróbstwa.

Program, który opanuje każdy

Ostatnio JIRA zakupiła inny zagraniczny system do prowadzenia projektów, który jest używany nawet przez totalnych laików w tym temacie. Tablice są kolorowe, łatwe do przesuwania, wystarczy chwycić i przeciągnąć zadanie do innej listy i już automatycznie zmienia nam się status zadania. Dokładnie widać progres naszego projektu, czy to wielki projekt wdrożenia systemu informatycznego u klienta, czy wyprawienie komunii dla dziecka lub przyjęcia urodzinowego. Oczywiście JIRA jest najbardziej popularna w środowisku zawodowym, jednak po tym nowym zakupie, może i jej fanami staną się też zwykli użytkownicy.