Jazda na motocyklu dostarcza wielu wrażeń i przez sporą grupę osób jest traktowana jako życiowe hobby czy nawet pasja. Często na motocykl wsiadają już bardzo młodzi ludzie, ćwicząc swoje umiejętności i poznając możliwości maszyny. Żeby w bezpieczny sposób korzystać z tego szybkiego środka lokomocji, potrzebne jest właściwe ubranie, które ochroni ciało przed skutkami szybkiego poruszania się lub ewentualnych wypadków na drodze. Szczególną uwagę należy zwrócić na kask, który chroni najważniejszą część ciała – głowę.

Statystycznie

Jak wynika z sondaży, przeżywalność motocyklistów w kasku i bez w razie jakiegokolwiek poważnego wypadku znacznie przechyla się na korzyść tych pierwszych. Ponieważ motocykl osiąga znaczącą prędkość, a nie oferuje praktycznie żadnej struktury ochronnej jak chociażby samochód osobowy, podczas jakiegokolwiek zderzenia motocyklista staje oko w oko ze śmiercią nawet w przypadku pozornie niewielkiej wagi takiej stłuczki. Kaski motocyklowe, zwłaszcza te dobrej jakości, doskonale chronią głowę i w wielu sytuacjach ratują życie, bo stłuczka kończy się na drobnych urazach mechanicznych. Co ciekawe, kask po takim zdarzeniu często nadaje się do wymiany; jest poważnie uszkodzony czy nawet całkiem zniszczony, łatwo więc sobie wyobrazić, co w przypadku jazdy bez niego stałoby się z głową motocyklisty.

Bez wyjątku

Noszenie kasku obowiązuje przede wszystkim kierowcę, ale jeśli na motocyklu pojawia się pasażer (nie jest to bezpieczne i zgodne z prawem, ale zdarza się), również musi on założyć kask – jest w tak samo niebezpiecznym położeniu jak kierowca lub nawet w gorszym z uwagi na brak kontroli nad pojazdem. Planując jakąkolwiek przygodę z udziałem motocykla bezwzględnie trzeba mieć na względzie kaski motocyklowe , gdyż nawet przy małych prędkościach może zaistnieć niebezpieczne zdarzenie – na przykład w związku z nieuwagą innych uczestników ruchu lub jakąś dowolną losową sytuacją na drodze. Ceny kasków są różne, więc nawet mniej zamożni lub początkujący miłośnicy motocykli na pewno znajdą coś dla siebie – warto jednak zwrócić uwagę, by kask był dobrze dopasowany do głowy i nie groził zmianą jego położenia podczas użytkowania pojazdu.