Oferta zabiegów chirurgii estetycznej obejmuje także te, które zaliczamy do chirurgii ginekologicznej, a więc polegające na operacyjnym leczeniu kobiecych narządów płciowych. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, co warto wiedzieć na temat labioplastyki, czyli plastyki warg sromowych.

Problemy intymne to już przeszłość!

Jednym z takich zabiegów jest labioplastyka. Jej celem jest zmiana kształtu lub wielkości warg sromowych większych i mniejszych.
Potrzeba wykonania tego typu operacji może wynikać z genetycznego przerostu bądź asymetrii tych narządów. W sytuacjach takich nieprawidłowa budowa warg sromowych może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ból, pieczenie czy też nawet drobne zranienia powstające w wyniku obtarcia mogą uniemożliwić swobodne poruszanie się, nie mówiąc już np. o uprawianiu sportu. Wpływać to również może na seksualne doznania kobiety. Labioplastyka może być także dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wygląd warg sromowych, odbiegając od przyjętej normy, powoduje dyskomfort psychiczny i wpływa na życie intymne kobiety. Względy estetyczne mogą wiązać się z różnymi okolicznościami. Przebyte urazy, wypadki, liczne porody czy po prostu upływający czas przyczynić się mogą do zniekształcenia wyglądu tego obszaru ciała i powodować chęć jego zmiany i polepszenia.

Kiedy przeprowadzany jest zabieg labioplastyki?

Zabieg labioplastyki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Cała procedura, w zależności od rodzaju przeprowadzanej operacji oraz indywidualnych potrzeb pacjentki, trwa do 1 lub 2 godzin. Usuwany jest w jej trakcie nadmiar warg sromowych oraz ich modelowanie. Rekonwalescencja trwa stosunkowo krótko. Co prawda obrzęk pooperacyjny może utrzymywać się do 7 dni, ale już po około 4 dniach można wrócić do codziennych czynności i pracy. Zabieg nie wpływa na sprawność seksualną, przy czym po jego przeprowadzeniu należy wstrzymać się od współżycia intymnego od 6 do 8 tygodni. Efekty są trwałe, niemniej każdy kolejny poród może wpłynąć na przyszły kształt warg sromowych. Labioplastyka umożliwia usunięcie defektów związanych z budową warg sromowych i pozwala uzyskać im estetyczny wygląd. Wpływa dzięki temu na poprawę samopoczucia, a tym samym komfortu życia.