Żylaki to problem, który dotyka ponad 60% naszego społeczeństwa. Na szczęście, dzisiejsza medycyna oferuje rozwiązania, dzięki którym w mało inwazyjny sposób można wyleczyć tą przypadłość. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, na czym polega laserowe leczenie żylaków.

Laserowe leczenie żylaków – na czym polega zabieg?

Metod usuwania żylaków jest wiele od miniflebektomii po skleroterapię. Ostatnio jednak niezwykle popularne stało się laserowe leczenie żylaków, inaczej EVLT. Na czym polega ten zabieg? Jego celem jest wyłączenie żyły z krwiobiegu, w której krew nie tylko cofa się, ale też zalega, czego wynikiem jest tworzenie żylaków. Oznacza to, że usuwa się nie tylko same żylaki, ale też ich przyczynę powstania. Aby osiągnąć ten efekt używa się w tym celu lasera. Sam zabieg jest przeprowadzany w warunkach ambulatoryjnych, co oznacza, że pacjent przychodzi jedynie na ten zabieg i nie musi zostawać na noc w szpitalu. Na samym początku, pod kontrolą aparatu USG, lekarz nakłuwa żyłę, by wprowadzić do niej cienki cewnik, a następnie wsuwa do niego światłowód. Laser zostaje uruchomiony, a potem lekarz zaczyna stopniowo wysuwać cewnik z żyły wraz ze światłowodem. W tym czasie energia lasera jest absorbowana przez hemoglobinę, czego następstwem jest termiczne uszkodzenie wewnętrznej powierzchni niewydolnej żyły. Efekt jest następujący: żyła obkurcza się i całkowicie zamyka się. W końcowym etapie lekarz zakłada na nogę opatrunek uciskowy. Zazwyczaj jest to specjalna pończocha, którą pacjent musi nosić przez kilka dni. Laserowe leczenie żylaków nie jest zabiegiem, w którym lekarz zakłada szwy.

Zalety laserowego leczenia żylaków

Laserowe leczenie żylaków jest zabiegiem, które ma wiele zalet. Jakich? Przede wszystkim rekonwalescencja po zabiegu trwa znacznie krócej niż w przypadku klasycznej operacji. Poza tym jest to o wiele mniej inwazyjna metoda niż chirurgiczny zabieg. Według specjalistów laserowe usuwanie żylaków jest to doskonała metoda do zamykania dużych naczyń krwionośnych z refluksem, które w wielu przypadkach są przyczyną powstawania żylaków. W takich przypadkach usuwane są też refluksy żylne, a żylaki eliminuje się przez wykonanie minimalnych nacięć na skórze.

Jakie są przeciwwskazania?

Laserowe leczenie żylaków jest metodą, którą można wykonać w większości przypadków. Jednak jest grupa osób, które nie mogą poddać się zabiegowi. Są to: kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniem krzepnięcia krwi, cukrzycą i te, które borykają się z chorobami nowotworowymi.