Co to jest leasinghttp://auta-firmowe.pl/co-to-jest-leasing/? Co najczęściej bierzemy w leasingu? Na czym polegają tego typu umowy cywilnoprawne? Czy to się w ogóle opłaca? Jeśli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się nad zawarciem umowy leasingowej, to z cała pewnością powinieneś zapoznać się z tym artykułem.

Co to jest leasing?

Jest to nic innego jak umowa cywilnoprawna zawierana przez dwie strony: leasingobiorcę oraz leasingodawcę. Najczęściej jest ona kojarzona z umową leasingową dotycząca samochodu. To jednak duże uproszczenie i stereotyp. Leasing jest udzielany nie tylko na pojazdy, ale coraz częściej na maszyny produkcyjne, maszyny budowlane oraz różnego rodzaju zaawansowane technologicznie komputery nowej generacji.

Dlaczego leasing jest aż tak popularny? Wynika to z faktu, że by uzyskać możliwość zawarcia tego typu umowy, potrzeba spełnić jedynie podstawowe wymagania- nie trzeba być więc dużym i przynoszącym ogromne korzyści majątkowe przedsiębiorstwem. Leasing wymaga jedynie minimalnego nakładu finansowego, dzięki czemu umożliwia młodym, dopiero rozpoczynającym swoją działalność gospodarczą przedsiębiorcom łatwe i szybkie pozyskanie sprzętu i maszyn z najwyższej półki. Kolejną niewątpliwą zaletą zawierania umów leasingowych są różnego rodzaju możliwości podatkowe związane z korzystniejszym rozliczaniem podatków, z tego względu wiele firm woli posiadać dobra materialne w leasingu niż brać na nie kredyt, o który z resztą dużo trudniej.

Leasing – jakie są rodzaje?

Istnieje kilka rodzajów leasingu, do tych najbardziej popularnych w Polsce zalicza się: leasing finansowy oraz leasing operacyjny, różnią się one jedynie późniejszym rozliczaniem podatkowym oraz samą definicją leasingu. W finansowym wariancie oddaje się do użytkowania rzecz w zamian za opłacanie przez leasingobiorcę stałych rat leasingowych, a przeniesienie tytułu własności musi być zagwarantowanie w umowie.

Natomiast leasing operacyjny to czasowe przekazanie dobra w użytkowanie leasingobiorcy, jednak nie zostaje on właścicielem danego dobra po zakończeniu się umowy, a jedynie może mieć zagwarantowaną w niej możliwość wykupu danej rzeczy po ustaniu umowy. Oba te warianty są najczęściej wybierane przez polskich przedsiębiorców przy podpisywaniu umów leasingowych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Co to jest leasing i na co najczęściej jest zaciągany? Najbardziej popularnym dobrem materialnym, dla którego najczęściej przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne korzystają z możliwości leasingu, są bez wątpienia samochody. Trzeba przyznać, że leasing jest w tym wypadku dużo korzystniejszą opcją niż kredyt. Przede wszystkim ze względu na to, że na rynku leasingowym działa bardzo wiele firm, które współpracują z największymi oraz najbardziej luksusowymi markami samochodów na świecie. Korzystając z ich usług jesteśmy w stanie wynegocjować dużo lepszą cenę niż od prywatnego handlarza, kolejna zaletą leasingu w takiej sytuacji jest fakt, że takie samochody są właściwie od razu przygotowane do jazdy, gdyż otrzymujemy je już ubezpieczone oraz zarejestrowane, co jest szczególnie komfortowe dla przedsiębiorstwa, które bierze jednocześnie kilka lub kilkanaście pojazdów w umowę leasingu.

Co to jest leasing? Jest to przede wszystkim alternatywa kredytu dla przedsiębiorcy. Z kolei dla młodych dopiero rozpoczynających działalności firm jest to możliwość dobrego startu, oraz wyposażenia swojej firmy w sprzęt zaawansowany technologicznie oraz najwyższej, jakości, jak najmniejszym kosztem. Leasing to także możliwość uzyskania ulgi podatkowej, co za tym idzie sporej oszczędności dla całej firmy. Jest to zatem temat warty uwagi i przeanalizowania oraz wzięcia pod uwagę przy podejmowaniu ważnych decyzji finansowych i inwestycyjnych w swoim przedsiębiorstwie.