Dieta paleo szybko stała się popularna wśród firm cateringowych. Cieszy się dużym zainteresowaniem, szczególnie osób aktywnych i intensywnie uprawiających sport. Pomimo niskiej zawartości węglowodanów, pozostaje bowiem dietą wysokoenergetyczną i zapewnia odpowiednią ilości składników odżywczych. Za dietą paleo przemawia wiele naukowych badań, którzy wskazują, iż pomaga ona osiągnąć optimum zdrowia. Z pewnością potwierdzi to również każdy, kto spróbował tego sposobu odżywiania, np. klienci korzystający z oferty dostępnej na https://www.kuźnia-zdrowia.pl.

Co to za dieta?

Dieta paleo zwana jest dietą naszych przodków, dietą człowieka pierwotnego, a żartobliwie dietą z innej epoki. Opiera się na prawdopodobnej diecie ludzi z czasów paleolitu. Nie jest ona jednak jej odwzorowaniem – raczej eliminuje pożywienie, którego nasi przodkowie nie jadali i do którego nasze ciała się nie dostosowały. Dieta paleo opiera się na spożywaniu zwiększonej ilości produktów mięsnych i warzyw, a eliminuje zboża i nasiona roślin strączkowych. Powoduje, że człowiek czuje się bardziej odżywiony, gdyż dostarczając dużo mniej substancji antyodżywczych sprawia, że z jelit może wchłonąć się więcej witamin i minerałów.

Jak wygląda jadłospis?

Dieta paleo jest bogata w świeże warzywa i owoce, najczęściej w postaci surowej. Catering dietetyczny Kuźnia Zdrowia stawia na produkty sezonowe, mając na uwadze, że jest w nich najwięcej składników odżywczych. Zawarte w diecie ryby, bogate w tłuszcze omega-3 poprawiają krążenie, działają przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Warzywa, zwłaszcza zielone liściaste, które pełne są chlorofilu zwiększają ochronę przed stresem oksydacyjnym, który utrudnia mięśniom regenerację i zwiększa ryzyko rozwoju wielu nowotworów. Jako dodatek do sałatek i koktajli stosuje się nasiona – sezam, pestki dyni, słonecznik, siemię lniane i chia, gdyż są źródłem minerałów, które wspomagają pracę mięśni i układu nerwowego. Z kolei orzechy (nerkowca, włoskie, laskowe, brazylijskie) są bogactwem zdrowych tłuszczy, korzystnie wpływających na pracę mózgu i wzmacniających odporność. Dieta paleo zawiera pełnowartościowe białko, które pomaga budować tkankę mięśniową. Wyklucza natomiast produkty mączne i te o wysokim stopniu przetworzenia.