Żółta plamka
Jeśli jesteś osobą w podeszłym wieku, a twój wzrok zaczął się pogarszać warto zbadać się pod kątem AMD. Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, czym jest AMD oraz, w jaki sposób można walczyć z tą chorobą.

Czym jest AMD?

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zwyrodnienie plamki żółtej, którego główne objawy poza ogólnym pogorszeniem się jakości widzenia jest zakrzywienie obrazu, „gubienie” się niektórych słów podczas czytania, zamglenie obrazu i w końcu pojawienie plamy w polu widzenia. Do jednych z przyczyn, które powodują zwyrodnienie żółtej plamki należy palenie papierosów czy opalanie się. Niestety, wiek także jest czynnikiem, który nie działa na korzyść naszych oczu. Nie istnieje niestety skuteczna metoda leczenia zaburzenia, można jednak zwalczać objawy i opóźniać jej rozwój. Pozostawienie problemu samemu sobie może prowadzić nawet do utraty wzroku. Nie oznacza to jednak, że nie ma skutecznych sposobów opóźniania skutków choroby. Warto mieć także na uwadze, że każdy może samodzielnie przeprowadzić test na obecność zaburzenia. W internecie można znaleźć odpowiednią planszę i instrukcję wykonania badania. W przypadku negatywnego wyniku należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.

Leczenie żółtej plamki – jakie są metody?

Najlepsze sposoby na żółta plamka leczenie to przede wszystkim wstrzykiwanie specjalnych leków, których głównym zadaniem jest hamowanie rozwoju wadliwych naczyń krwionośnych. Do innych, mniej inwazyjnych niż zabiegi chirurgiczne, metod należy naświetlania laserem po wcześniejszym wstrzyknięciu odpowiedniej substancji. Jeżeli żadna z tych metod nie zadziała należy skorzystać z innych sposobów takich jak ingerencja chirurgiczna. Jest ona jednak związana z koniecznością poddania się aż trzem zabiegom, jednak tylko w taki sposób możemy podjąć żółta plamka leczenie.

Czego unikać, gdy zachorujemy?

W przypadku wystąpienia choroby bardzo ważne jest odpowiednie zachowanie – unikanie słońca, noszenie okularów przeciwsłonecznych, regularne sprawdzanie wzroku i informowanie okulisty o każdym nowym symptomie. Warto także pamiętać, że tak jak w przypadku każdej innej choroby- łatwiej i skuteczniej jest zapobiegać niż leczyć.
Być może rozwój technologii i coraz bardziej skuteczne sposoby leczenia przyniosą także rewolucję w zwalczaniu objawów AMD.