Operacja zaćmy skierowana jest do osób tracących wzrok, jak i tych u których dopiero co objawiają się oznaki zaćmy. Pacjent, cierpiący także na inne schorzenia może zostać niedopuszczony do operacji. Zobacz, jak wygląda usunięcie zaćmy oraz czemu warto zapisać się na zabieg.

Ile trwa operacja zaćmy?

Operacja na zaćmę trwa zwykle nie więcej niż pół godziny. Podczas jej wykonywania podawane są środki uspokajające, a co najważniejsze nie mają one negatywnego wpływu na inne narządy (płuca, serce). Istnieją trzy sposoby na wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy. Fakoemulsyfikacja polega na wykonywaniu w okolicach rogówki drobnych nacięć przy pomocy mikroskopu operacyjnego. Sondę USG wprowadza się wprost do oka. Wykorzystuje ona drgania ultradźwiękowe w celu rozpuszczenia zamglenia. Po całym procesie można już wstawić sztuczną soczewkę. Zewnątrztorebkowa operacja zaćmy stosowana jest przede wszystkim w zaawansowanej fazie rozwoju choroby. Wykonywane jest wówczas o wiele większe nacięcie, aby zaćma mogłaby być usunięta całkowicie. Później specjalista wstawia sztuczną soczewkę. Ta metoda wymaga założenia wielu szwów, aby rana jak najszybciej się zagoiła. Konieczne jest zatem zaaplikowanie leków znieczulających.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Wewnątrztorebkowa operacja zaćmy to usuwanie całej soczewki i otaczających ją elementów. Soczewka musi być umieszczona w innym miejscu, najlepiej naprzeciwko tęczówki. W miejsce naturalnej soczewki umieszcza się sztuczną. Nie ma co się obawiać, ponieważ soczewki te są całkowicie bezpieczne i wstawiane są na stałe. Nie wymagają ponadto konserwacji, a pacjent kompletnie nie odczuwa ich obecności. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, a dla dzieci i osób niepełnosprawnych przygotowano znieczulenie ogólne. Po operacji pacjent przenoszony jest do pokoju. Na rynku istnieje wiele różnych rodzajów soczewek. Soczewki stałoogniskowe nie leczą astygmatyzmu i wymagają noszenia okularów do patrzenia z bliska. Wieloogniskowe soczewki wewnątrzgałkowe w różnych rejonach mają różną moc, co pozwala widzieć dobrze w różnych odległościach.
Usunięcie zaćmy jest wielką ulgą, dlatego nie ma co czekać na decyzję.