Interesujesz się wszystkimi nowinkami związanymi z gastronomią? A może jesteś kucharzem-amatorem, który chce powiększyć swoją wiedzę na temat technicznej strony gotowania? W takim razie koniecznie przeczytaj ten tekst! Znajdziesz w nim wiele ciekawych informacji na temat procesu krojenia warzyw.

Wiedza nie tylko dla szefów kuchni

Krojenie warzyw jest jedną z czynności, którą każdy z nas w swoim życiu wykonał przynajmniej raz. Robimy to niemal intuicyjnie, dlatego też nie zastanawiamy się nad żadnymi technikami, dopóki nie zaczniemy się interesować gastronomią. Z tego też powodu nie zdajemy sobie sprawy, że istnieje wiele różnych rodzajów cięć i chociaż fizycznie rzadko kiedy używa się wielu z nich, to każdy szanujący się szef kuchni powinien nie tylko znać, ale też wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo je wykonać. Warzywa dla gastronomii krojone w kostkę, w słupki, czy plasterki widujemy na naszych talerzach każdego dnia. Warto znać jednak pojęcia, którymi posługują się szefowie kuchni, ponieważ ich zrozumienie pozwoli każdemu z nas poprawić swoje umiejętności we władaniu nożem kuchennym, dzięki czemu przygotowywane dania zyskają na swojej wizualnej atrakcyjności. Grono z nas, z powodu nawału obowiązków, zmuszona jest do siekania warzyw tak szybko, jak to tylko możliwe, dlatego też nie przykładamy uwagi do ich prezentacji. Za przykład niech posłuży nam marchewka, która w większości przypadków ląduje w garnku w postaci plastrów różnej grubości i szerokości. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że jednolitość cięcia jest niezwykle istotna z wielu względów, włączając w to czas gotowania się danego warzywa. Jeśli plastry nie będą jednakowej grubości, to część z wrzuconej do garnka marchewki zwyczajnie się rozgotuje. Drugim powodem jest estetyka. Dlatego też warzywa dla gastronomii tak pięknie prezentują się na talerzu i zachwycają gości swoim wyglądem i smakiem. Wszyscy w końcu wiemy, jakie znaczenie ma estetyka przygotowanych potraw, w szczególności w lokalu gastronomicznym.

Rodzaje cięcia warzyw

Mając na uwadze wyżej wymienione powody, wzbogaćmy swoją wiedzę na temat procesu krojenia warzyw. W tym celu przyjrzyjmy się bliżej podstawowym rodzajom cięcia warzyw:
• Kostka Brunoise – drobna kostka (1-2 mm)
• Kostka Macedoine – czyli klasyczna kostka (ok. 5mm)
• Kostka Mirepoix – gruba kostka (1-3 cm)
• Kostka Paysanne – romby o szerokości 8-10 mm
• Vichy – plasterki o grubości 1-2 mm
• Julienne – słupki wielkości zapałki (1mm grubości i ok. 3, 5 cm długości)
• Batonnets – tzw. „paluszki”, czyli większa wersja Julienne (0,5 cm szerokości i ok. 4 cm długości)

Są to umiejętności, które z łatwością zdobędzie każdy, kto jest pasjonatem gotowania i chętnie spędza czas w kuchni. Po opanowaniu podstawowych technik krojenia warzyw, można pokusić się o przejście poziom wyżej, czyli poznanie bardziej zaawansowanych metod. Jak głosi stare przysłowie: „Trening czyni mistrza”, dlatego warto wziąć noże w dłoń. Efektami swoich „ćwiczeń” możecie pochwalić się na przyjęciu, na które zaprosicie swoich znajomych i przyjaciół – perfekcyjnie pokrojone warzywa z pewnością zostaną zauważone i docenione!

http://rogowski.net.pl/o_nas/