Dobry program do zamówień łączy w sobie dwie podstawowe właściwości. Po pierwsze, optymalizuje zamówienia (a tym samym koszty) a pod drugie jest łatwy i wygodny w obsłudze, co pomaga oszczędzać czas.
Program taki przeznaczony jest najczęściej do rejestracji i wystawiania zamówień ale też zapytań ofertowych i ofert. Najczęściej programy takie mają też opcję przeprowadzania akcji marketingowych.
Przydaje się do szybkiego wystawienia dokumentów ale też stanowi stale aktualizowaną bazę danych o kontrahentach.

Wygodny, bo…

Wygodny program do zamówień to taki, którego obsługa nie wymaga dużo czasu i uwagi. Czyli z prostym panelem do wprowadzania i obsługi danych, nieskomplikowanym systemem baz, kompatybilny z wieloma urządzeniami. Chodzi tu nie tylko o drukarki, skanery czy inny sprzęt biurowy ale też o smartfony (aplikacje mobilne).
Wygodny program do zamówień to także taki, który może być rozbudowywany zależnie od potrzeb firmy o kolejne moduły i który ma dobry serwis.

Optymalizacja

Parafrazując słowa byłego prezydenta USA można powiedzieć, że to, czego oczekuje się od programów komputerowych to nie tylko ułatwienie pracy, ale przede wszystkim jej usprawnienie i ograniczenie kosztów biznesowych. To, co można zautomatyzować należy zautomatyzować, ponieważ oznacza to minimalizację błędów (które pojawiają się najczęściej w wyniku działania ludzi, niestety) i oszczędność czasu i pieniędzy. Ręczna obsługa zamówień choć możliwa, jest mało opłacalna, nawet ta prowadzona na małą skalę. Przeszukiwanie baz danych to zadanie dla programów, które radzą sobie z tym doskonale, łącząc do tego różne dane. Pomagają utrzymać odpowiednie stoki, składać zamówienia z odpowiednim wyprzedzeniem czy scalać zamówienia do wielu dostawców tak, żeby nie powtarzały się w nich te same produkty.

Zarządzanie zamówieniami jest sztuką. Niewłaściwie prowadzone generuje straty. Nikt nie może sobie na nie pozwolić, dlatego korzystanie z dobrego, dopasowanego do indywidualnych potrzeb oprogramowania to konieczność.