Wielu współczesnych hotelarzy narzeka na problemy ze znalezieniem osób do pracy. Jeszcze kilka lat temu trzeba było odrzucać wielu chętnych z uwagi na ograniczoną liczbę stanowisk. Obecnie jest zupełnie inna sytuacja i ciężko jest znaleźć sumiennego pracownika. Sprawdź, z czego wynika ta sytuacja.

Zarządzanie hotelami nie jest prostym zadaniem

Zarządzanie hotelami spada zatem na ich barki. A jak wiadomo, nikt nie poprowadzi nawet średniej wielkości hotelu samodzielnie. Dlaczego pracowników brakuje? Otóż w wielu przypadkach przygotowane dla nich oferty związane są z tymczasową pracą sezonową. Wymaga ona przeprowadzki albo utrudniających życie dojazdów. Jednak przede wszystkim nie jest to zatrudnienie, gwarantujące satysfakcjonujące zarobki. Ludzie z realnym doświadczeniem w branży hotelarskiej przyjmują się do pracy w obiektach całorocznych. Pozostałe hotele mają problem z utrzymaniem naprawdę wartościowych pracowników.

Warto inwestować w wartościowych pracowników

Hotelarze powinni bardziej w nich inwestować. Przekonać potencjalnych kandydatów, że praca w danym miejscu to dobre zajęcie, które przyniesie i satysfakcję, i pieniądze. Tylko pozornie bowiem współczesnym ludziom chodzi wyłącznie o zyski finansowe. Owszem, są one bardzo ważne, ale ludzie chcą też pracować w przyjemnych warunkach i czuć, że ich praca ma sens. W zamian za to mogą nawet zarabiać mniej. Współpraca w hotelowymi gośćmi może być natomiast bardzo przyjemna. Na ogół są to ludzie na wakacjach, a zatem dopisuje im dobry humor. Już samą możliwość wyrwania się z domu traktują jako święto, więc raczej nie są zbyt wymagający wobec obsługi. A nawet jeżeli mają własne oczekiwania, to wyrażają je w miły sposób. Na ogół, ponieważ zbyt wielkim uproszczeniem byłoby uznanie, że zarządzanie hotelami nie wymaga czasami odnalezienia się w sytuacji konfliktowej czy trudnej. Goście są przecież różni, a zadaniem pracowników jest zachować spokój, jak najszybciej rozwiązać problem i postarać się, aby nie rzutował on na samopoczucie innych gości. Jednym słowem praca w hotelu to wyzwanie, które jednak może być bardzo przyjemne. Trzeba się jednak rzetelni przygotować.